ul. Nowosielska 38B, 15-617 Białystok Polska
85 654 64 52
biuro@vapro.pl
AUTORYZOWANY PRZEDSTAWICIEL
SENSUS

Ciekawostki

Poniżej zamieszczone informacje pochodzą ze źródeł ogólnodostępnych (prasa, TV, internet) oraz koncernu Sensus, partnerów handlowych i naszych własnych.



 – źródło: www.kwantowo.pl


Domowe sanatorium, czyli leczenie wodą

Nie trzeba brać urlopu na wojaże do wód. Możemy we własnej łazience wykonać wiele zabiegów, które podreperują nasze zdrowie.
Taka kuracja to sama przyjemność, zapewni nam chwile relaksu po męczącym dniu. A co ważniejsze – już po kilku zabiegach odczujemy wyraźną poprawę samopoczucia i kondycji. Pamiętajmy jedynie, że kąpiele, bicze i natryski powinnyśmy robić co najmniej godzinę przed lub po posiłku.

Odprężające kąpiele
Ciepła woda uspokaja i ułatwia zasypianie. W zależności od tego, czym ją wzbogacimy, będzie ona miała dodatkowo działanie lecznicze. Kąpiel nie powinna trwać jednak dłużej niż piętnaście minut. Potem można wziąć krótki, letni prysznic. Po wyjściu z wody najlepiej nie wycierać się, ale owinąć w mięciutki szlafrok lub duży ręcznik i pospacerować po pokoju.
W roli leku znakomicie sprawdzają się ziołowe napary. Przygotowuje się je zwykle z 2-3 garści ziół, które należy zalać 5 litrami wrzątku, przykryć i po 15 minutach wlać przez sito do wanny z wodą. Wywar z rumianku pomoże nam przy krostach, wypryskach i podrażnieniach skóry; ze skrzypu polnego – przy kłopotach z nerkami; z mięty – ułatwi pozbycie się kataru i bólu głowy; z melisy, lawendy czy chmielu – podziała uspokajająco.
Parówki przeciw grypie
Ustawiamy w łazience dwie miski, wrzucamy do nich po garści ziół, których zapach lubimy i zalewamy dużą ilością wrzątku. Zatykamy wannę i odkręcamy kran z gorącą wodą. Zamykamy drzwi łazienki i siadamy na krześle, poddając się działaniu leczniczej pary. Po kwadransie bierzemy letni natrysk.
Parówkę najlepiej robić dwa razy w tygodniu. Przeciwdziała ona przeziębieniom, poprawia przemianę materii (dzięki czemu ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów), łagodzi bóle reumatyczne, oczyszcza skórę. Takich zabiegów nie wolno jednak robić kobietom w ciąży i osobom, które mają jakieś dolegliwości serca, żylaki i schorzenia płuc.
Hartujące natryski
Zaczynamy od krótkiego prysznica ciepłą wodą, potem zmieniamy ją na prawie zimną i znów ciepłą. Powtarzamy to na przemian przez 10 min – zabieg kończymy zimnym natryskiem.
Takie naprzemienne natryski wpływają kojąco na nerwy i odprężają. Poprawiają też krążenie krwi i przemianę materii oraz chronią przed przeziębieniami i katarem. Zabiegi powinno się robić codziennie. Trzeba tylko pamiętać, by silny strumień wody nie padał bezpośrednio na głowę.
Bicze wodne dla energii
Regulujemy prysznic tak, by strumień wody był dość mocny (można np. zdjąć końcówkę prysznica). Masaż wykonuje się chłodną wodą, ruchami kolistymi, zgodnymi z ruchem wskazówek zegara. Najpierw polewamy ręce – od dłoni aż do ramion. Potem kark i klatkę piersiową. Następnie nogi – zaczynając od stóp, ku górze do pachwin, a na końcu brzuch, pośladki i plecy. Szybko wycieramy się, wkładamy szlafrok i skarpetki. Po wodnym biczowaniu krew krąży żwawiej i przybywa energii. Pomaga ono również przy zaparciach. Dobrze robić ten zabieg codziennie.
Autor: Krystyna Bilska; Konsultacja: dr n. med. Adam Giermasz – informacja z dnia 16.10.2014 – źródło: www.rodzice.pl


Leczenie wodą

Od najdawniejszych czasów wykorzystywano leczenie i terapeutyczne właściwości wody. Znano je w dawnych Indiach, Chinach i Egipcie. Doceniali je też starożytni Grecy i Rzymianie. 

Astma oskrzelowa
Podczas silnych ataków astmy należy stosować okłady z gorącej wody. Kompresy przykłada się na piersi i szyję chorego.  Po napadzie astmy stosuje się oblewanie górnej części ciała i pleców ciepłą wodą. Dodatkowo należy pić co pół godziny odwar z 1 łyżki stołowej liścia pokrzywy zalanej 1 szklanką wrzątku.
Bezsenność
Przed położeniem się do łóżka oblewać zimną wodą nogi od kolan w dół, prysznicem lub garnuszkiem. Zabieg trwa 1 minutę. Zimna woda, zwężając naczynia krwionośne w nogach, powoduje jednocześnie przepompowywanie większej ilości krwi w ten rejon. Jej naturalny odpływ z okolic mózgu powoduje uczucie senności, podobnie jak po posiłku.
Bicie serca
Szybkie bicie serca uspokoi okład kompresu uprzednio zanurzonego w zimnej wodzie. Pobudzeniu akcji serca służy kompres z ciepłej wody.
Ból głowy
Stosować zimne wodne kompresy na czoło i kark. Należy je zmieniać kilkakrotnie.
Czkawka
Aby uspokoić ruchy przepony, należy okładać brzuch ciepłym kompresem zanurzanym wielokrotnie w wodzie.
Gorączka
Jednym z wypróbowanych sposobów obniżania temperatury ciała jest omywanie całego ciała osoby chorej zimną wodą. Omywamy mniej więcej około 1 minuty i powtarzamy zabieg co godzinę. W ciągu dnia stosuje się nawet do 10 zabiegów. Po omywaniu należy zostać w łóżku.
Hemoroidy
Po każdym oddaniu stolca umyć odbyt zimną wodą. W przypadku ostrego zapalenia hemoroidów należy zastosować natychmiast zimną kąpiel nasiadową trwającą 1-2 minuty. Sebastian Kneipp zaleca również siedzenie codziennie przez 15 minut na grubym suknie uprzednio zanurzonym w zimnej wodzie.
Katar
Aby powstrzymać rozwijający się katar lub skrócić jego trwanie, należy w ciągu dnia parokrotnie zanurzyć łokcie w gorącej wodzie. Woda nie powinna być zbyt gorąca, łokcie są bowiem bardzo wrażliwe na temperaturę. Zanurzamy je na 1 minutę.
Krwawienie z nosa
Przykładać na kark kompres z zimnej wody. Wciągać zimną wodę nosem.
Moczenie nocne
Każdego wieczoru stosować kąpiel nóg do kostek w wodzie nieprzekraczającej temperatury 40 stopni C. Czas kąpieli 2 minuty.
Nerwica
Jeśli nerwica objawia się nieregularnym tętnem serca, zimnymi stopami, uczuciem leku, leczy się ją skutecznie w następujący sposób: obmyć rano całe ciało zimną wodą, a po wyjściu z kąpieli położyć się i przykryć kocem. Dodatkowo w ciągu tygodnia wziąć 3 zimne półkąpiele. Po kąpieli należy zawsze rozgrzać ciało.
Niedociśnienie, poprawa krążenia, rześkość
Aby doprowadzić do normy niskie ciśnienie i poprawić krążenie w nogach, wystarczy trochę zimnej wody i…..konsekwencji. Terapia polega na porannym dreptaniu przez jedna minutę w zimnej wodzie. Wlewamy ja do miednicy i zanurzamy w niej stopy. Stojąc, drepczemy  w miejscu, a następnie wychodzimy z wody i nie osuszając nóg, drugą minutę stąpamy po ręczniku. Po tym czasie, nie wycierając nóg, zakładamy grube skarpety i zajmujemy się  swoimi sprawami. Zabieg reguluje ciśnienie, po paru dniach stosowania zimne do tej pory nogi stają się ciepłe, poprawie ulega krążenie. Terapia hartuje cały organizm. Kuracje stosować przez miesiąc.
Reumatyzm
Ostry reumatyzm zginie w krótkim czasie – pisze ks. Kneipp i stawia warunek – gdy jest odpowiednio leczony. Proponuje więc owijanie mokrymi, zmoczonymi w zimnej wodzie płótnami ramion, nóg i całego tułowia. Następnie należy owinąć pacjenta dodatkowo wełnianym kocem i położyć do łóżka na 1-2 godziny, aż do rozgrzania się. Potem trzeba omyć całe ciało, a szczególnie zaatakowaną reumatyzmem część ciała zimną wodą. Zalecany jest 1 zabieg dziennie.
Udar słoneczny
Po przeniesieniu chorego do cienia, głowę, szyję i piersi osoby poddawanej zabiegowi należy parokrotnie przemyć zimną lub chłodna wodą. W przypadku gorączki przykładać kompresy często schładzane wodą.
Zaburzenia krążenia
Środkiem usprawniającym krążenie są także kąpiele stóp. Trzy razy w tygodniu możemy stosować kąpiele na przemian w ciepłej i zimnej wodzie. Nogi moczymy kilka minut w ciepłej wodzie, a następnie na kilka sekund zanurzamy w zimnej.
Zapalenie zatok czołowych
Przy uporczywych stanach zapalnych zatok i ropnych wysiękach stosuje się 10-minutowe parówki głowy nad miednicą z parującym wrzątkiem. Głowę przykrywamy grubym ręcznikiem frotowym, tak aby się rozgrzała i spociła. Następnie oblewamy ją krótko zimną wodą. Po oblaniu głowę szczelnie zawijamy turbanem z grubego ręcznika. Po tym zabiegu dobrze jest położyć się na pół godziny do łóżka. Pod ręcznikiem głowa ponownie zacznie się pocić, uwalniając wraz z potem część złogów. Reszta ropnych zastoin schodzi nosem. Zabieg powtarzać kilkakrotnie w ciągu następnych dni.
Zaparcie
Ciepłe kąpiele rozluźniają masy kałowe, a także rozpuszczają zastoiny krwi uwięzionej w żylakach odbytniczych. Wieczorem i rano pić po 1 szklance ciepłej, przegotowanej wody.
Zmarznięte kończyny
Szybciej odzyskają sprawność i czucie, gdy na kilkanaście sekund zanurzymy je w zimnej wodzie.
Zmęczone oczy
Aby usunąć zmęczenie, należy nalać do miednicy ciepłej wody i kilkakrotnie zanurzyć w niej twarz, nie zamykając oczu.
Żylaki
Jedną z metod leczenia żylaków nóg jest oblewanie pleców i nóg zimną wodą. Zasada tej terapii jest prosta – w miejscach oblewanych zimna wodą kurczą się naczynia krwionośne. Reakcją organizmu jest gwałtowne przepompowanie krwi w te właśnie miejsca. Jest to zatem mechanizm wymuszający lepsze krążenie. W leczeniu żylaków ma to istotne znaczenie.

I na zakończenie jeszcze parę uwag:

  • Zimnych lub chłodnych kąpieli nie powinno się stosować przy chorobach nerek i pęcherza moczowego.
  • Gorąca kąpiel przeciwwskazana jest przy chorobach serca i układu krążenia.
  • Po kąpielach i zabiegach wodnych wskazany jest półgodzinny odpoczynek.

– informacja z dnia 16.10.2014 – źródło: www.sites.goodle.com


Znaczenie wody dla organizmu człowieka.

Woda pitna musi być odpowiednio czysta, bo jeśli będzie zawierała jakiekolwiek substancje szkodliwe, dostarczy je natychmiast do najdalszych zakątków naszego organizmu.

Funkcje wody w organizmie człowieka:

1. rozpuszczanie pokarmu oraz jego transport,

2. wchłanianie pożywienia z jelit i odżywianie komórek,

3. usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii,

4. udział w reakcjach biochemicznych,

5. regulacja temperatury,

6. zwilżanie błony śluzowej, stawów, gałki ocznej.

O tym, jak ogromne znaczenie ma ona w naszym życiu, świadczy to, że jej zawartość w ludzkim organizmie wynosi od 60% do 90% i zmienia się z wiekiem. W trzymiesięcznym płodzie znajduje się około 90%, u noworodka ok. 80%, a u człowieka dorosłego ok. 65%.

Dorosły człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc, lecz bez wody zaledwie kilka dni. Niedobór wody wynoszący ok. 10% masy ciała powoduje niewydolność fizyczną i psychiczną, a utrata 20% może doprowadzić do śmierci.

Dzienne zapotrzebowanie człowieka wynosi średnio 2,5 litra wody… 
– informacja z dnia 27.12.2012 – źródło: www.artelis.pl „Zdrowa woda do picia i gotowania” Marzena Gwoździk


Dwa atomy H, jeden O

Woda, najbardziej pierwotna i powszechnie występująca substancja, jest też jedną z najcenniejszych i najważniejszych na Ziemi.
Greccy filozofowie w VI wieku p.n.e. zadając pytanie o początek świata próbowali wskazując substancję, z której wszystko powstało. Tales z Miletu wybrał wodę- głosił, że wszechświat to ogromny organizmu utrzymujący się przy życiu dzięki niej. W teorii tej tkwi ziarno prawdy.
Na Ziemi kąpie i pluszcze 1.260.000.000.000.000.000.000. litrów wody (tysiąc dwieście sześćdziesiąt trylionów). Bez niej planeta byłaby jałowa jak Mars. Ziemska woda znajduje się w nieustającej podróży między niebem, ziemią i oceanami. Spada z chmur w postaci deszczu albo śniegu i w 80 procentach od razu tonie w oceanach i rzekach. Reszta wsiąka w ziemię i dołącza do wód gruntowych, które powoli – nawet tysiące lat – spływają do zbiorników wodnych. Czasem gdzieś zamarznie. Gdy przygrzeje słońce, zamieniona w parę wodną wędruje do nieba i tworzy chmury, z których znów spada na ziemię … 
Mimo obfitości wody, ludziom może jej zabraknąć. Gdy odejmiemy ogromną ilość wody słonej (97 %), a od pozostałej, słodkiej – ponad połowę, która tkwi zamrożona w lodowcach i lądolodach, zostanie jej niewiele. Ilość wody na naszej planecie jest stała, tymczasem spragnionych ludzi wciąż przybywa…. 
– informacja z dnia 21.12.2012 – źródło: www.woda.htcoma.biz